Rys historyczny miasta Sulechów

Sulechów jest miastem ulokowanym w województwie lubuskim. Jest ośrodkiem miejskim średniej wielkości, ma około 17 tysięcy mieszkańców. Milo się w nim mieszka oraz odpoczywa.

Jest częścią lubuskiego Trójmiasta. Kiedyś należał do księstwa głogowskiego. Powierzchnia miasta wynosi około 700 hektarów. Łatwo dojechać stąd nad morze, ponieważ z miasta prowadzi droga ekspresowa S3, łącząca Świnoujście z Lubawką. 

W przeszłości Sulechów znajdował się w ramach państwa Mieszka I. Później stał się elementem księcia głogowskiego. Pod koniec XV wieku wszedł w skład Marchii Brandenburskiej. W wiekach XVI i XVII rozwijał się dzięki handlowi, rzemiosłu oraz tkactwu. W XIX wieku miasto było piękne, rozwinięte oraz bogate. W XX wieku w mieście wybudowano wodociągi i kanalizację. Od 1946 roku miasto nosi nazwę Sulechów.

W Sulechowie jest kilka zabytków: plebania z XVIII wieku, zbór kalwiński, zamek z wieżą, mury obronne z XIV wieku, brama krośnieńska, bogato zdobiona i połączona z murami obronnymi. Ratusz miejski z XVIII i XIX wieku jest jednym z najważniejszych zabytków. Aleja lipowo-klonowo-kasztanowcowa zdobi tę miejscowość. W mieście znajduje się Wyższa Szkoła Administracji. Sulechowskie Towarzystwo Kultury oraz Sulechowskie Towarzystwo Historyczne aktywnie działają w tym mieście. Warto poznać Sulechów, miasto pełne zabytków, zieleni oraz aktywnych ludzi. Miasto z przeszłością oraz teraźniejszością.

Współpracuje z miastami w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Mołdawii. Nie jest to bogata współpraca, ale ważne kontakty zagraniczne. Dzięki tej współpracy mieszkańcy miasta mogą nawiązać kontakty z ludźmi z innych krajów.