Sulechów jest miastem pełnym ciekawostek i legend, które kryją się w jego historii. Kościół w Sulechowie uważa się za jedną z pierwszych budowli, która powstałą w pobliżu murów miejskich po lokacji Sulechowa.
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zwany farą jest najbardziej okazałą świątynią w mieście. W jednym z pomieszczeń wieży w XVI wieku urządzono bibliotekę, a niedługo później ołtarz kościoła wzbogacono obrazem Bernarda Rode „Zdjęcie Chrystusa z Krzyża”.
Wieża kościoła wyciągnięta jest do 58 metrów wysokości. Z farą w Sulechowie wiążą się legendy. Jedna z nich opowiada, że Sulechowska fara była kiedyś klasztornym kościołem katolickim. Niedaleko niej zamieszkiwali w baszcie mnisi, którzy na nabożeństwa przechodzili podziemnym korytarzem. Pewnej nocy, korytarz zawalił się grzebiąc żywcem mnichów. Legenda głosi, że ich duchy co noc wstają i udają się na procesję do fary. Inną legendą związaną z Sulechowską farą jest legenda o wiszącym na ścianie w kościele żebrze. Legenda opowiada, że żebro należało do olbrzyma Schrecka, który żył w okolicy. Fakty jednak mówią, że wspomniane żebro jest kością mamuta, która została obecnie zabrana do muzeum. Z legendą o Schrecku łączy się również ratusz, na którym wyrzeźbiono jego głowę. Rzeźba znajduje się na ścianie ratuszowej wieży na wysokości 8 metrów, bo podobno olbrzym był takiej wysokości.
Ratusz natomiast jest położony w centralnym punkcie starego miasta. Przez wieki jego kształt był wielokrotnie zmieniany, a do dzisiaj zachowały się jedynie sklepienia piwniczne i zręby murów z czasów jego powstawania. W Sulechowie znajduje się również zachowana brama miasta, która wybudowana była w 1704 roku.
Brama Krośnieńska jest wykonana z cegły i bogato zdobiona. Połączona jest również z fragmentami murów obronnych, które udało się zachować.