Uroczystości Cecyliady w sulechowskiej parafii: dźwięki zabytkowych organów wypełniły kościół

19 listopada zabytkowe organy rozbrzmiewały echem w sulechowskim kościele, przyciągając słuchaczy pasjonujących się muzyką kościelną. Było to integralna część świętowania Cecyliady, czyli dnia poświęconego muzykom kościelnym. Wśród wykonawców znaleźli się organiści reprezentujący różne części naszego regionu.

Wśród nich była Barbara Czyżewska, pochodząca ze Lwowa. To właśnie jej ojciec – organmistrz, mistrz w konstruowaniu organów, zaszczepił w niej miłość do muzyki. Chociaż do tej pory grała na pianinie, po kilku miesiącach nauki gry na organach, Basia zdecydowała się na debiut w sulechowskim kościele.

Lubuszanie zgromadzeni w świątyni mieli również okazję posłuchać występu chóru Laudate Dominum. Ponadto, koncertem swoich studentów i wykładowców, zaprezentowało się Diecezjalne Studium Organistowskie z Zielonej Górze. Ich występ odbywał się na wyjątkowym instrumencie, organach będących setnym dziełem Gustawa Heinze. Instrument ten posiada 3 manuały i przekracza liczbę 40 różnorodnych głosów grających.