Pustułki w centrum miasta: Ptaki, które nie obawiają się miejskiego zgiełku

Przygodę z obserwacją życia drapieżników latających rozpoczęli pracownicy Nadleśnictwa Sulechów kilka tygodni temu. Od tego czasu, początek każdego dnia pracy jest zarezerwowany na monitorowanie domowych spraw pary pustułek. Ptaki te przyjęły zaproszenie pracowników nadleśnictwa i wykorzystały specjalnie ustawioną dla nich platformę do złożenia jaj w samym sercu Sulechowa. Dzięki zamontowanej tam kamerze, każdy ma możliwość śledzenia losów tej ptasiej rodziny.

Mimo że obserwacja pustułek nie jest formalnie zaliczana do obowiązków personelu Nadleśnictwa Sulechów, to jednak wszyscy pracownicy z wielkim zainteresowaniem obserwują ptaki na monitorach, gorąco kibicując im w ich codziennych zajęciach.

Dom dla pustułek mieści się bardzo blisko biura Nadleśnictwa, w samym centrum miasta. To tu, na wysokim maszcie systemu powiadamiania o pożarach, ptaki znalazły idealne miejsce do wychowania swoich piskląt.

Pustułki są gatunkiem, który można często spotkać w pobliżu ludzkich siedzib. Nie przeszkadza im zgiełk miasta, a obecność człowieka w pobliżu ich gniazd jest dla nich korzystna.

Platforma stworzona przez leśników bardzo spodobała się tym małym drapieżnikom. W efekcie, poprzedniego roku z gniazda wyleciały aż trzy młode pustułki. To zainspirowało leśników do podniesienia standardu ptasiego mieszkania.