Premiera pierwszej poradni onkologiczno-seksuologicznej w województwie lubuskim

18 października, w środowy dzień, w Sulechowie zainaugurowano działanie pierwszej w całym woj. lubuskim poradni onkologiczno-seksuologicznej, która mieści się w miejscowym szpitalu. Stworzona z myślą o pacjentach onkologicznych, ma za zadanie wspomagać ich proces powrotu do pełni życia po przebytej chorobie. W jej zakresie działań znajduje się też profilaktyka zdrowotna, mająca na celu promowanie dbałości o własne zdrowie i zapobieganie powstawaniu nowotworów.

Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiej specjalistycznej placówki? Idea narodziła się podczas wielogodzinnych dyskusji lekarzy z Sulechowa. Wiesław Wojciech Świtała, dyrektor SP ZOZ w Sulechowie, przyznaje, że to właśnie dr n.med. Karolina Rabenda-Łącka odegrała kluczową rolę w tym przedsięwzięciu. To ona zauważyła dotkliwy brak wsparcia dla pacjentów onkologicznych w aspekcie życia seksualnego, które zostaje często zaburzone po operacjach czy intensywnej terapii.

Jak zaznacza dr n.med. Karolina Rabenda-Łącka, mimo że coraz więcej osób cierpi na choroby onkologiczne, to równocześnie rośnie liczba tych, którym udaje się wyzdrowieć. Jest to zasługą medycyny i nauki – lekarzy, naukowców i badaczy, którzy nieustannie poszukują i implementują nowe metody leczenia. Dzięki nim, pacjenci mają również coraz szerszy dostęp do innowacyjnego sprzętu medycznego.